Większość podatników wciąż wypełnia PIT 37

Większość podatników wciąż wypełnia PIT 37
16 Mar
1:03

PIT 37 wciąż jest najpopularniejszym formularzem wypełnianym przez podatników. Do jego złożenia zobowiązani są ci, którzy pracują na etat, biorą rozmaite zlecenia oraz emeryci i renciści. W tej deklaracji rozliczamy przychody osiągnięte za pośrednictwem płatnika. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, nie wypełniamy tego zeznania.

Należy pamiętać, że formularz PIT 37 wypełniamy tylko wtedy, jeżeli nasze dochody opodatkowane są według skali 18 lub 32%. Jeżeli uzyskujemy przychody zwolnione z podatku albo inne niż opodatkowane według skali, to także nie wypełniamy tego druku. Jeżeli chodzi o podstawowe informacje na temat PIT 37 jak wypełnić, jakie dane wpisać, jak obliczyć rozmaite kwoty, to wszystko znajdziemy w Internecie. Dobrym pomysłem może być zajrzenie na stronę Ministerstwa Finansów, gdzie umieszcza się aktualne informacje dotyczące zmian w prawie oraz rozmaite porady na temat poprawnego wypełniania deklaracji podatkowych.

student-z-kalkulatorem-i-niewyraźne-tło_1187-1358Jeżeli rozliczamy tylko deklarację PIT 37, to możemy skorzystać z bardzo wygodnej usługi wstępnie wypełnionego formularza. Będzie on gotowy do pobrania ze strony Ministerstwa Finansów. Jeżeli sprawdzimy wszystkie informacje i potwierdzimy ich poprawność, to zostanie nam tylko przesłanie zeznania do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jeżeli jednak chcemy uzyskać więcej informacji na temat PIT 37 jak wypełnić poszczególne rubryki oraz wyliczyć kwoty, aby wszystko się zgadzało, to zawsze możemy wysłać zapytanie do urzędników albo poradzić się specjalisty. Lepiej kilka razy się upewniać, niż wypełnić deklarację w pośpiechu i potem wprowadzać korekty. Warto pamiętać, że wspólnie rozliczający się małżonkowie wypełniają PIT 37, jeżeli każde z osobna także wypełniałoby ten formularz.

Subtelności w przepisach jest bardzo wiele, dlatego dobrym pomysłem będzie upewnienie się, że powinniśmy wypełnić konkretny formularz. Jeżeli wybierzemy niewłaściwy, to będziemy musieli składać zeznanie jeszcze raz, co z pewnością będzie nam nie na rękę.

« »