Prowadzenie własnej firmy a rozliczanie pit-ów

Prowadzenie własnej firmy a rozliczanie pit-ów
10 Paź
12:40

Posiadanie własnej firmy to nie tylko duma i satysfakcja, ale i duży stres i odpowiedzialność – za siebie, za pracowników, wszelkiego rodzaju rachunki, faktury, rozliczenia i opłaty. To trudne zadanie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę właśnie kwestie księgowe i finansowe.

Niektórzy właściciele, zwłaszcza w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, próbują samodzielnie zajmować się kwestiami księgowymi. Jednakże w większości przypadków szybko przekonują się, że to trudne i bardzo czasochłonne zadanie. Lepiej przeznaczyć ten czas na rozwijanie własnej firmy i robienie tego, na czym znamy się najlepiej i co przynosi nam dochody.

Kwestie finansowe lepiej zostawić specjalistom, czyli księgowym. Nie trzeba od razu zatrudniać na etat takiej osoby. Można na przykład nawiązać współpracą z firmą zewnętrzną. W zależności od tego, jak duża jest nasza firma, jak wiele miesięcznie wystawiamy faktur, czyli generalnie jak dużo jest „księgowej roboty”, zapłacimy określone kwoty. I, na szczęście, to wcale nie są duże koszta, a zysk – oszczędność czasu i energii, prawidłowo prowadzona rachunkowość i w końcu tzw. „porządek w papierach” jest ogromny.
calculator-1180740_640
Plusem współpracy z firmą księgową jest na pewno możliwość dopytywania o różne kwestie finansowe w zależności od potrzeby. Na przykład gdy chcemy rozliczyć pit 28, czyli druk obejmujący nasze przychody wtedy, gdy chcemy rozliczać się na zasadach ryczałtu. Pierwsze rozliczanie takiego pit-u, wypełnienie kilku niezbędnych załączników to nie jest łatwa sprawa. Dlatego lepiej zlecić to specjaliście. Rzecz jasna możemy również zrobić to samodzielnie – przykładowo w Internecie znajdziemy wiele wskazówek i informacji, w jaki sposób wypełnić pit 28. Zlecenie tego komuś będzie jednakże szybsze i na pewno łatwiejsze.

Jak widać, prowadzenie swojej firmy nie należy do najprostszych działań. Jednakże satysfakcja i radość, które możemy uzyskać wtedy, gdy nasza firma zaczyna sobie coraz lepiej radzić na rynku a nasze usługi i towary stają się coraz bardziej cenione przez klientów, są bezcenne.

« »