podatek
16 Lip
12:00

PIT – rozliczenie się z niego wcale nie musi być bardzo problemowe. Wystarczy tylko jeden wieczór, a będziesz miał to z głowy!

Biurokracja, załatwianie rozlicznych spraw papierkowych – kto z nas to lubi? Z reguły bardzo niewiele jest takich osób. Zazwyczaj czujemy niechęć, gdy tylko pomyślimy o podobnych działaniach. Jednak są one rzecz jasna nieodłącznym elementem naszej codzienności. Często trzeba coś podpisywać, uzupełniać, przygotowywać podania i wnioski. A prym wiedzie oczywiście coroczne rozliczenie podatkowe. Zazwyczaj, chociaż czas na wysłanie go mamy do końca kwietnia, media przypominają o tym znacznie wcześniej.

podatek - tax
Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy rozliczenie jest banalne, ale czasem całkiem skomplikowane. Wszystko zależy tutaj od tego, skąd mamy dochody, w ilu miejscach pracujemy, czy rozliczamy się samodzielnie, czy też ze współmałżonkiem i czy mamy dzieci, a także czy wykorzystujemy ulgi podatkowe. Wypełnienie PIT może więc zająć od kilkunastu minut do nawet całego wieczoru – jest to kwestia jak najbardziej indywidualna.

Podatek
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście od jakiegoś czasu rozliczanie się z US jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd. Obecnie niemalże wszyscy rozliczają przecież pit 2015 online. Oznacza to, że żeby to zrobić nie musimy już nawet opuszczać domu, udawać się na pocztę ani w inne miejsca. Wystarczy usiąść przy własnym biurku z komputerem i kubkiem herbaty i przeznaczyć więcej czasu. To duża wygoda, prawda? Tak więc w jaki sposób zacząć? Oczywiście, od pobrania ze strony Ministerstwa Finansów potrzebnego programu – .

Jest on dostępny również na innych portalach, ale najbezpieczniej wykorzystać ten oficjalny, udostępniany przez państwowy organ. Gdy już to zrobimy, program sam dokładnie pokaże nam, jakie powinny być nasze dalsze kroki. Przy bardziej skomplikowanych rubryczkach dostępne będą wyjaśnienia. Zostały one sporządzone tak, by były zrozumiałe dla każdego, nawet zupełnego laika. Nie martw się więc, że sobie nie poradzisz, to raczej niemożliwe. A w razie potrzeby zawsze możesz poprosić o poradę fachowca, kogoś doświadczonego w tego typu sprawach. Jemu zajmie to tylko chwilę, a ty będziesz mógł się przestać martwić. W wielu przypadkach jest to zatem najlepsze wyjście. Na pewno warto je rozważyć.
«