Najpopularniejsze rozliczenia, czyli pit 37

Najpopularniejsze rozliczenia, czyli pit 37
17 Paź
12:38

Prawo podatkowe obowiązujące prawie wszystkie osoby w naszym kraju nie należy niestety do łatwych kwestii i nawet – wydawałoby się – proste rozliczenie podatku pit może nieść ze sobą wiele trudności i komplikacji.

Powszechny podatek od dochodu osób fizycznych

Każdy zatrudniony ma obowiązek rak do roku w okresie od lutego do końca kwietnia złożyć zeznanie podatkowe do odpowiedniego urzędu skarbowego, który będzie weryfikował poprawność danych złożonych w takim formularzu. Najpopularniejsze i najczęstsze jest rozliczenie pit 37, które obejmuje większość płatników i to z nim przez lata było dość dużo trudności. Na szczęście to się zmienia i teraz każde ułatwienie w formularzach i łatwiejsze rozliczanie tego podatku przyjmowane jest z dużym optymizmem.
paper-1450554_640
Elektroniczne ułatwienie

Przez lata ten najpowszechniejszy podatek był rozliczany przy pomocy papierowych formularzy, które trzeba było najpierw wypełnić, a później odsyłać do fiskusa i czekać na informację w sprawie poprawności złożonego oświadczenia o dochodach. Przepisy związane z pitami były wcześniej na tyle skomplikowane, że często korzystano z pomocy księgowych czy biur rachunkowych, aby poprawnie wypełnić rozliczenie pit 37 lub inne. Dotyczyło to szczególnie osób prowadzących własną działalność lub otrzymujących dochody z różnych źródeł, to oni często nie wiedzieli jaki typ formularza mają wypełnić i następnie złożyć w urzędzie skarbowym.  Jeżeli wszystko zostało wypełnione właściwie, to mogliśmy spokojnie czekać na zwrot nadpłaconego podatku, niemniej jeżeli pojawił się jakikolwiek błąd to trzeba było szybko robić korektę zeznania a wszelkie zwroty można było otrzymać dopiero w późniejszym okresie.

W ostatnim czasie dużym ułatwieniem stała się możliwość elektronicznego rozliczania z urzędem skarbowym, które później możemy przesłać również drogą elektroniczną. Co ważne, dzisiejsze przepisy pozwalają przesyłać dokumenty nawet jeśli nie mamy tak zwanego elektronicznego podpisu.

« »