Miałeś przychody w ubiegłym roku? Nie zapomnij zadeklarować podatek

Miałeś przychody w ubiegłym roku? Nie zapomnij zadeklarować podatek
11 Lip
12:00
Każda jednostka która zamieszkuje obszar naszego kraju, również jeśli nie jest tutaj obywatelem, a posiadała dochody w minionym roku, musi rozliczyć podatek za rok 2016. Jeśli ktokolwiek nie dopełni tego obowiązku, może liczyć się z konkretnymi konsekwencjami finansowymi oraz prawnymi, dlatego najsłuszniej wykonać tę rzecz jak najprędzej. Współcześnie mamy do wyboru wszelkie opcje rozliczania dochodu, zarówno te klasyczne, jak i elektroniczne a nawet wirtualne. Która z nich będzie najwłaściwsza dla nas?

Jeśli masz chociażby najdrobniejszą orientację w świecie cyfrowym, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zaopatrzenie się w odpowiedni program PIT. Tego rodzaju aplikacje do dostania są bezpłatnie po wpisaniu konkretnej frazy do naszej przeglądarki, trzeba je ściągnąć i za 2016 online. Następujący później proces wykonania deklaracji podatkowej jest niezwykle prosty, gdyż program PIT jest intuicyjny. Wystarczy podążać za instrukcją krok za krokiem. Następnie należy wydrukować skończony PIT i przesłać do naszego urzędu pocztą. Jeśli jednak pragniemy, możemy wysłać PIT 2016 drogą wirtualną. Należy w tym celu zainstalować specjalny program i wypełnić deklaracje jak w przypadku zwykłego programu. Po czym, korzystając z podpisu elektronicznego, możemy wysłać PIT bez konieczności drukowania potwierdzenia.

Analiza podatkowa
Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy zrobić jeśli jesteśmy jednostką nieobeznaną z komputerami, która nie ma pojęcia jak zainstalować program PIT? Nic straconego, możemy złożyć deklaracje w ten sam sposób, w jaki robiono to przez lata. Wystarczy udać się do naszego urzędu skarbowego po właściwy druczek, który dostaniemy za darmo. Następnie musimy go prawidłowo wypełnić. Jeśli nie mamy pojęcia jak to się robi, możemy poprosić urzędnika o pomoc, ma on obowiązek jej nam udzielić. Jednak im bliżej daty składania deklaracji PIT 2016, tym większe kolejki w placówkach, dlatego możemy mieć problem ze znalezieniem pomocy. Całe szczęście w czasie rozliczeniowym, bardzo wiele banków a także urzędów pocztowych proponuje bezpłatne wypełnianie zeznań przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Jeżeli musisz rozliczyć swój podatek PIT 2016, możesz zrobić to, nie ruszając się z domu, drogą internetową. Jeżeli nie masz podpisu cyfrowego, powinieneś wydrukować formularz i wysłać drogą pocztową. Więcej informacji przeczytasz pod tym linkiem . Jeśli jednak nie umiesz posługiwać się komputerem, możesz w swym urzędzie skarbowym otrzymać odpowiedni druk oraz pomoc w jego wypełnieniu.
« »