rozliczanie PITa
25 maja
12:00

Jakim sposobem rozliczyć się z dochodu prędko i skutecznie?

Wraz z nastaniem kolejnego kwartału, kończy się czas na rozliczenie pit 2016. Każda persona, która w poprzednim roku była zatrudniona legalnie, powinna wysłać tą deklaracje, w przeciwnym razie, w przypadku dowolnej kontroli, czeka ją grzywna. Sporo ludzi wypełnia pit 37, który jest bardzo prosty w obsłudze, spora część rubryk jest intuicyjna, można uporać się z tym w kilka minut. Niektórzy, szczególnie osoby nadzorujące własną działalność handlową, mają mocniej skomplikowane zadanie, lecz też do ogarnięcia. Mamy dwie drogi, aby rozliczyć pit 2016 – online lub normalnie. Która z nich jest wygodniejsza?

podatki do zapłaty
Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Kilka lat temu polski rząd umożliwił możliwość wirtualnego deklarowania podatku za rok poprzedni. Jest to na tyle wygodna alternatywa, że nie potrzebujemy wychodzić z domu i czekać w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Jednak nie jest to całkowicie takie łatwe. Na początku, aby w ogóle zacząć rozliczenie pit 2016, należy zainstalować kilka koniecznych programów, co może zająć nam nawet godzinę. Po czym warto dokładnie zorientować się, który pit 2016 trzeba wypełnić, aby cała nasza praca nie poszła na marne. Przed rozpoczęciem dzieła warto przeczytać instrukcję. Istotną sprawą jest, aby posiadać podpis elektroniczny (wymagany jest do tego konkretny sprzęt). Jeżeli takowego nie posiadamy, może wystarczyć znajomość naszego przychodu za ubiegły rok. Mimo nowoczesnych technologi, w obecnym roku pełno osób rozliczy pit 16 w sposób klasyczny. Można wydrukować odpowiedni formularz i rozwiązać go osobiście, ręcznie, lub zapytać panią w urzędzie o radę. Jednak pamiętajmy, im bliżej początku maja tym więcej osób będzie sporządzać rozliczenie pit 2016, stad też szykują się kolejki – rozliczenie pit 2016. Jeżeli jesteśmy mocniej wygodni a przy okazji orientujemy się nieco w sieci online, możemy pobrać odpowiedni program, który nam dopomoże w sporządzeniu deklaracji.

Większość z nich jest nieodpłatnych, jednak ich użycie czasem uniemożliwia osobiście określić fundacji, której ofiarujemy nasz 1 % dochodu – wybierają za nas z góry takową. Kiedy już wszystko odpowiednio wypełnimy, musimy wydrukować formularz i wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście. Nie zapomnijmy o podpisie! Rozliczenie pit 2016 sporej grupie ludzi nie powinno sprawić kłopotu. Druki są na tyle przejrzyście sporządzone, że każdy powinien poradzić sobie z typową wersją. Możemy zadeklarować dochód drogą internetową, wtenczas ominie nas stanie w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym.
« »