podatki
30 maja
12:00

Jak najprościej rozliczyć małżeński PIT?

Każda z osób, która zatrudniała się w dowolnym wymiarze godzin w poprzednim roku, jest zmuszona do końca kwietnia rozliczyć Pity 2015. Jeżeli ktokolwiek tego nie zrobi, spotkają go znaczne grzywny, dlatego warto o tym bezwzględnie pamiętać. Mamy co najmniej trzy różne sposoby aby tego dopilnować: zaaranżować księgową, użyć konkretnego programu komputerowego, bądź rozliczyć się przez internet. Która z tych opcji jest najlepsza dla ciebie?

podatki
Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli posiadamy swoją działalność gospodarczą i potrzebujemy rozliczyć się z paru źródeł przychodu, wypełniając zarówno pit 37 i 36, najłatwiejszą opcją będzie zatrudnienie księgowej. Za pewne są osoby, które nawet najbardziej zagmatwane rozliczenia potrafią wykonać samodzielnie, lecz miejmy na uwadze, że właściciele przedsiębiorstw są bardzo mocno monitorowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może zostać tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej jak wiadomo jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla własnego spokoju (więcej u źródła).

Najbardziej rozpowszechnioną metodą aby rozliczyć Pity 2015, jest ściągnięcie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli mamy tylko jedno źródło przychodu, jest to opcja niezwykle prosta. Programy w większości przypadków są darmowe, jednak umieszczone są w nich reklamy. Należy tutaj postępować krok po kroku, a na pewno wszystko dobrze naniesiemy, jeśli będziemy ostrożni. Jedynym ich minusem, jest brak możliwości określenia fundacji, której przekazujemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Opcją, która weszła do użytku kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji online. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona dedykowana do każdego rodzaju. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do wyrobienia w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną sumę przychodu – będzie to potrzebne aby rozliczyć Pity 2015 online. Ciekawa strona: link.

Posiadamy parę możliwości na wykonanie deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Każda jest przeznaczona do podatników różnego typu, możemy po prostu obrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeżeli twoje przychody pochodziły z wielu miejsc, dobrze zatrudnić księgową, która bez problemu opanuje za nas ten bałagan. Jeśli jednak mamy wyłącznie pit 37, poradzimy sobie w pojedynkę, z pomocą konkretnej aplikacji.
« »